Jump to content
Tellur

Coś więcej czy to już koniec ??

Recommended Posts

Witam. Szczególnie gorąco chciałbym przywitać  administracje która mam nadzieje pojawi się tutaj. Chciałbym poruszyć tutaj kilka kwestii które zapowiadane były miesiące lub lata temu. Nie chodzi tutaj o hejt czy jakąś ofensywę w stronę ludzi tworzących ten projekt a tylko o ustosunkowanie się do niektórych rzeczy.

1. Projekt Tbc vs. Projekt Cata.

Wiele ostatnio w środowisko graczy mówi się o tym że prace na Dragon Soul'em trwają tak powoli ponieważ prace na TBC ,,zabierają" developerów Cata na własnie tamten projekt. Wiele słyszeliśmy o tym że nad tymi projektami pracują dwie zupełnie inne grupy ludzi ( może lekko przeplatające się ). Czy od ostatniego czasu to stanowisku się zmieniło ? Czy devi którzy pracowali nad Cata rzeczywiście zostali oddelegowani do pracy nad Tbc ? Często pojawiają się też głosy że DS ma wyjść równo ze startem realmu TBC . Czy to prawda ?  

2. Nowa strona i odblokowanie opcji w sklepie.

O tym krążą już legendy. Aktualizacja sklepu była zapowiadana coś koło 2015 (może później). Jak do tej pory ani widu ani słychu o nowej witrynie. Z tego co mi wiadomo prace nad nią też trwają już bardzo ale to bardzo długo ( przynajmniej tak wynika z ogłoszeń ) . Czy możemy spodziewać się nowej strony w najbliższym czasie ? Czy prace zostały przerwane aby wzmocnić ekipę developerów?

3. Event na urodziny serwera.

Tak tak na forum pojawił się temat o tym czego byśmy oczekiwali po kolejnym evencie urodzinowym. Cieszy mnie to że tworzycie dla nas urozmaicenia, kolejne wyzwania ale czy tworzenie customowych eventów nie wpływa negatywnie na tempo prac nad nowym raidem ? Moim skromnym zdaniem większość graczy woli alby deweloperzy pracowali nad nowym contentem a nie sami go tworzyli. Chyba że macie wyznaczonych ludzi którzy przy okazji pracują nad takimi rzeczami. Czy tak własnie jest ? 

4. LFR ( zło lub wybawienie)

Jeden z bardziej kontrowersyjnych systemów w Wowie. Dla jednych możliwość poznania raidu i podłapania itemów a dla innych zwykła zbieranina pajaców który nic nie umieją .  Nie oszukujmy się bossy na LFR nie należą do najcięższych ale pozwalają poznać podstawowe mechaniki bossów. Czy LFR będzie wchodził razem ze startem T13 ? Czy będzie on zupełnie wyłączony ? 

To są kwestie które przyszły mi do głowy. Jeśli ktoś chce może także zadawać pytania ( proponuje ten sam kolor i rozmiar czcionki co ja , łatwiej będzie je śledzić) . Dzięki :)

 • Like 5
 • Thanks 1
 • Haha 1
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Elann said:

6. Kiedy Kel'Thuzad

Fajnie by było:) valorous dreamwalker head token sam się nie dropnie

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz na nasze pytania. Mam nadzieje że częściej będziemy mogli sie tu spotkać i dowiedzieć czegos o postępach. @Emtec 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Dawno się nie widzieliśmy wiec odświeżam .

Jak zawsze chce powitać administracje i innych graczy którzy mam nadzieje dorzuca swoje 5 groszy do tematu.  Proszę tylko żebyśmy skupili się tylko i wyłącznie ( bądź głownie) na contencie Cata i o nie zadawanie pytań ,, Kiedy Keltuzad , Kiedy GS , Kiedy RS itp. " . Wiem że są to ważne i warte poruszenia tematy ale chciałbym skupić się tutaj głownie na obecnym contencie. 

5. Było świetnie ....

Chwiałbym zacząć od tego, że od ostatniego posta dużo się zmieniło i to na plus. Oskryptowane 3 bossy DS , wprowadzenie nowego sezonu PvP , oskryptowanie setówek i ogólne dużo pozytywnych zmian . Gracze byli zadowoleni ( jedni mniej , drudzy bardziej) z wprowadzenia DS . Administracja rozmawiała z ludźmi informowała ich na bieżąco co się dzieje i co dalej. Ogólnie wtedy wszystko było na ogromny plus. 

6. Mała zadyszka czy kolejne problemy kadrowe ?

Ale ostatnio co zauważyłem nie tylko ja ale także wiele innych graczy wszystko powoli wróciło do stanu poprzedniego. Changelog : 1 wpis na tydzień + mało znaczący dla obecnego contentu ( wpis Felwood) . My gracze doceniamy to że staracie się skryptować także questy Classic , ale jeśli nawet mówimy o questach 100-krotnie więcej graczy wolało by usłyszeć o skryptach Vashjir ew. Badlands. Wracając , widać że na changelogu nic się nie dzieje i to nas martwi. Czy pracujecie na kolejnymi Bossami ?? Czy ustaliliście , że fixy idą wszystkie na raz a nie po jednym ?? Czy problemy wynikają z lekkiej zadyszki , problemów kadrowych ( szkoła , sesja) czy w ogóle ich nie ma ? 

7. Kolejne daty.

Wiem, że nie mogę oczekiwać że ktoś odpowie mi na to pytanie precyzyjnie i co do godziny . Wiem, bo nie da się tego na pewno przewidzieć . Jak już wcześniej Emtec pisał że nie każdy wywiązuje się ze swoich ,,obowiązków" ( cudzysłów bo wiemy, że to nie do końca obowiązek) . Gracze są teraz głodni kolejnych bossów , kolejnych wyzwań . Pytanie to kiedy mniej więcej można spodziewać się drugiego skrzydła DS ( ktoś mówił że były informacje styczeń - luty , ale nie widziałem nie podczepiam się) ? Czy trwają prace nad kolejnym bossami ze skrzydła 3 ? 

8. Nowa sekcja forum ( pytanie które nie jest związane z Cata)

Na forum została wprowadzona nowa sekcja dla serwera TBC . Ciesze się taki krok został poczyniony bo nie każdy nawet wiedział gdzie szukać informacji o TBC ATS. Czy zostało to spowodowane chęcią rozszerzenia dostępności informacji dla graczy Cata ? Czy po prostu uznaliście że po co robić dwa fora skoro to nadal jeden serwer ? 

Jak zawsze dzięki z góry za przeczytanie i zachęcam do zadawania pytań pod postem :) 

 

PS: Jeszcze co do 6. PKT . Miłe było to że przy otwarciu DS codziennie szło kilka fixów i to bardzo podobało się ludziom bo widać było że coś sie dzieje i to na grubo :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie odpowiedzieć lekko na post Tellura.

Ad 5: Cieszymy się bardzo :)
Ad 6: Aktualnie jesteśmy(znaczna większość z nas) podczas sesji egzaminacyjnej na studiach lub podczas pisania/bronienia prac inżynierskich/magisterskich, więc mniejsza aktywność akurat w tym okresie nie powinna nikogo dziwić. Z wyjaśnioną przyczyną małej aktywności dodam, że mamy grafik wydawania pozostałych bossów DSa, który to staramy się realizować co do dnia(jest on przystosowany do wcześniej wspomnianej sesji) i zapewniam, że nie będziecie musieli czekać "roku" na kolejne bossy(ostatnio widziałem, że niektórzy gracze prześmiewczo piszą właśnie o czekaniu rok na następne bossy).

Ad 7: Dat nie będziemy podawać, osobiście uważam, że lepiej wyjdzie jak będziemy robić ninja push-e bossów, czyli tak żebyście się ich nie spodziewali(oczywiście informacja o ich pojawieniu będzie w changelogu), ale jeśli będzie decyzja o podaniu jakiś dat to taka informacja zostanie udostępniona w newsie i na forum.

Ad 8: Co do tego się nie wypowiem, gdyż przez sesję nie śledziłem poczynań związanych z zmianami na forum, ale jakieś informacje o tym są dostępne publicznie, gdyż gdzieś mi tam przeleciały przed oczyma. 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, Pelekon_dev said:

jakiś dat

:(

To ja też napiszę moje przemyślenia.

5:
Dzięki, miło usłyszeć.

6:
Questy to były zazwyczaj poprawki, które były wymagane choćby ze względu, że reszta krainy od nich zależy, lub ciągle pojawiają się o nie prośby do GMów o pomoc, jak np Need Water Badly czy karawan w Plaguelands, więc w pewnych przypadkach są to rzeczy, które nie powinny dłużej czekać, uważam, że to wpływa korzystnie na graczy jak i pracę GMów, którzy nie muszą odpowiadać na te same zgłoszenia kilkanaście razy dziennie, tylko mogą zająć się innymi. Parę ostatnich questów to również nowość, którą tworzy @Bandy (łap trochę fejmu dziku :)), mianowicie skryptowanie automatyczne (z minimalną interakcją developera), myślę, że warto poświęcić na to czas teraz, żeby później oszczędzić go dużo więcej, co widać na filmiku, który gdzieś jeszcze jest w shoutboxie, efekt wygląda nieźle i przyspiesza sporo czynności, np. zamiast przekopywać czasem parę milionów linijek ręcznie, samo potrafi łączyć pewne fakty w całość ;) Być może i nawet brakujące zony z pomocą tego pójdą szybciej. Co do czasu to właśnie dokładnie tak jak mówi pelekon, akurat pierwszą część zdążyliśmy zrobić przed sesjami, teraz zwolniło, ale Jenova i Savek przez ten czas zrobili już spore postępy, brakuje jeszcze paru "szczegółów" i niekoniecznie chodzi tu o bossy, tylko najwidoczniej będąc devem jeszcze RL parę osób obchodzi :D.

7.
Podawanie dat jest złe (szyny były złe, a podwozie... podwozie też było złe). Poważniej mówiąc, różne problemy wychodzą, więc ciężko określić dokładny termin.

8.
Tu się zgodzę, że TBC było przez długi czas w cieniu i trzeba było się naszukać. 

 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

9.Jako że minęło troszkę czasu to mam pytanie jakie są plany dotyczące DS-a ? Bossy miały wychodzić w partach ale widać plany się zmieniły z rożnych powodów, ale wpływa to na wyścig na hc - wiadomo można dodać custom buffy ale myślę że że większości gildi to za bardzo utrudnia przez co nie będą w stanie zbić połowy bossow.

10. Co z chainem na daggery, brak info kiedy cokolwiek z tego wyjdzie, i jak to będzie wyglądało ? Myślę, że większość ludzi wolałaby wiedzieć czy wyjdzie to razem hc czy po wyjściu któregoś bossa. 

11. Coś planowane w pvp ? https://oddshot.tv/s/QHB4uB często się powtarzają podobne sytuacje ? Większość graczy zauważyła, że fire magowie mają za duży dmg na arenach, który wynika z liczby procków czy samego działania ignite'a .

12. Jakie plany co do Darkmoon Island , w jakim stopniu jest gotowe?  Kiedy możemy się spodziewać na mainie ?

13.  Czy doczekamy się dokończenia TH lub jakieś cześci Vashj'ir bo minęło już pare lat i zero wzmianek co do tego ?

14. Jakie zmiany zaszły w Gm-ach, że nagle nie mogą pomagać z polową rzeczy, które robili wcześniej.Rozumiem że gracz ma zgłosić jakiś bug ale chyba można mu pomóc zamiast czekać x czasu aż może będzie w stanie to zrobić ?

 

 

Skoro jest grafik fajnie byłoby wiedzieć w jakim miesiącu będzie Madness :)

 

 

 

Edited by Smite
 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Smite said:

14. Jakie zmiany zaszły w Gm-ach, że nagle nie mogą pomagać z polową rzeczy, które robili wcześniej.Rozumiem że gracz ma zgłosić jakiś bug ale chyba można mu pomóc zamiast czekać x czasu aż może będzie w stanie to zrobić ?

Nie nagle, tylko zasady nas obowiązujące powinny dotyczyć każdego gma. Parę osób nagięło zasady na Waszą korzyść i teraz gdy nikt tego nie robi "nagle nie mogą pomagać z polową rzeczy". Podaj jakiś przykład, bo ciężko bardziej się ustosunkować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

9. "We realise, that previously released plan (https://atlantiss.eu/news/view/237) showcased a releasement of 3 bosses in the 2nd part of Dragon Soul, but we decided to change our approach and release a single boss far earlier since the encounter is scripted. We hope that this decision will meet with your approval."

Mniej więcej. Będą wypuszczane bossy raczej pojedynczo, chyba, że znów się coś zmieni. Ciagle są pytania, kiedy dalsza część, więc tak jest zachowana lepsza płynność. Nie rozumiem co znaczy "wyścig na HC", ale jak dobrze myślę, że Ci którzy skończyli dotychczasowe bossy (a coraz więcej gildii tego dokonuje), obawiają się, że będą mieli konkurencję, a nie powiem, bo mnie to cieszy, że inne gildiie też będą mogły się postarać ze zrobieniem HC. Chociaż, że to pytanie pojawia się tak wcześnie (jesteśmy dopiero w połowie normala) odbieram też to po części jako "po co się mamy męczyć z normalem, jeśli na HC już raczej damy radę, więc później dokończenie normala będzie prostsze". Bossy pod HC są zrobione równocześnie z normalem, więc HC będzie całością, jeśli tylko testy przejdą pomyślnie (a z testami nawet teraz są problemy, więc to też przeciąga dalsze prace). 

10. Przypuszczam, że dopiero z HC, ale sam nie wiem, nic nie obiecuję.

11. Nie mam pojęcia na temat klas, więc się nie wypowiem. 

12. Zostało parę questów, w części do testów raczej nie będzie dane.

13. Dopóki nie będzie skończone to co zaplanowane, wątpię, że ktoś weźmie dodatkową odpowiedzialność za coś większego.
 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, fratyr said:

Nie nagle, tylko zasady nas obowiązujące powinny dotyczyć każdego gma. Parę osób nagięło zasady na Waszą korzyść i teraz gdy nikt tego nie robi "nagle nie mogą pomagać z polową rzeczy". Podaj jakiś przykład, bo ciężko bardziej się ustosunkować.

Chodzi tutaj (prawdopodobnie) o questy które są zbugowane od wielu lat a glosy pojawiają się o nich co jakiś czas. Sam ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z GM na temat questa na Szmurna który jest zbugowany od dawna. Dlaczego w takim przypadku nie można dodać komuś lub zaliczyć questa skoro dalsza część jest działająca. Niektórzy GM nagięli zasady i ludzie maja ten quest zrobiony wiec czemu reszta graczy nie możne go zrobić . Podaje tutaj swój przykład ale wydaje mi się ze są też inne. Bardzo często każde pytanie o pomoc GM spotyka się z ,, nie mogę zrobić , regulamin zabrania , nie mam uprawnień ". Wiem wiem zaraz będzie że GM to nie są psy na posyłki graczy ale w takim razie rola ich opiera się w głównej mierze na tym że nie mogą czegoś robić albo rozwiązują błahe problemy . I wiem że tak nie jest ale tak czasem to wygląda. Nikt nie oczekuje od GM że będą dodawać itemy wpływające na rozgrywkę ale czasem wystarczy podejść do gracza jak do kumpla, zrozumieć intencje i pomyśleć czy to zmieni wiele czy zupełnie nic. Warto to przemyśleć . Jak zwykle zapraszam do dyskusji z tym :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Nie rozumiem co znaczy "wyścig na HC", ale jak dobrze myślę, że Ci którzy skończyli dotychczasowe bossy (a coraz więcej gildii tego dokonuje), obawiają się, że będą mieli konkurencję, a nie powiem, bo mnie to cieszy, że inne gildiie też będą mogły się postarać ze zrobieniem HC.

Chodzi o to,że jaka ma być trudność z hc skoro każdy będzie mial full gear z normala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Herkor said:

 Bossy pod HC są zrobione równocześnie z normalem, więc HC będzie całością, jeśli tylko testy przejdą pomyślnie (a z testami nawet teraz są problemy, więc to też przeciąga dalsze prace). 

 

Z całym szacunkiem, ale o dziwo, to część osób skryptujących są właśnie w kontakcie nie z kim innym, a ze Smitem, aby to testować. Z testami nie ma problemu - jeśli będzie co testować, więc tutaj głupot proszę nie opowiadać. Co do drugiej części. Ja osobiście, będąc tak samo wiele razy na PTR-ce nie spotkałem się, aby ktokolwiek przekazał informację, żeby testować danego bosa w wersji HC (nie licząc morchoka na samym początku), więc tutaj te kwestie też mogą być sporne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Efrell proszę nie mów jeżeli nie wiesz. Normal i HC pierwsze 3 bossy ja osobiście prosiłem żeby sprawdzać 10 / 25 / 10HC / 25HC, wszystko było na raz pisane, wszystko było na raz testowane. Problemów z testerami obecnymi nie ma (przynajmniej dużych) jak się powie żeby przetestowali to przetestują, mały fail był z Hagarą, bo okazało się że wszyscy mówią że działa fajnie a potem wyszło że testerzy nie przetestowali na 25, a nie przetestowali, bo im nikt nie powiedział że powinni, winne tutaj są obie strony, Devi powinni byli dopilnować testów do końca a testerzy też mogli pomyśleć i przetestować na szybko 25 i sprawdzić czy tam też wszystko działa. Problem w tym że mamy aż jedną grupę testerów, oni nie sprawdzą to nikt nie sprawdzi, oni zapomną to nikt nie sprawdzi, oni nie pomyślą to nikt nie pomyśli, to nie powinno być na głowie jednej grupy / jednej gildii.

@Smite 
9. Bossy miały wychodzić w partach ale jak widzisz w newsie nastąpiły zmiany. Ja osobiście wole wydawać po jednym bossie a częściej i szybciej poprawiać znalezione bugi i crashe z maina niż wypuszczać 3 bossy na raz i potem siedź do 6 rano i naprawiaj wszystkie bugi i crashe które wyszły na 3 bossach, a jak nie naprawisz to jest jeszcze gorzej. HC jak się okaże że najlepsze gildie mają nadmiar gearu da się 5% buffa na wszystkie bossy na miesiąc a potem się buffa usunie i po kłopocie. Najlepsze gildie będą miały walkę o RFa a potem reszta gildii dla których buff był przeszkodą zrobią resztę bossów.

10. Nie planujemy releasu Legendary. Jak się uda to może będzie z HC, ale nikt póki co nie pracuje nad nim tak więc strzelam, że go nie będzie.

11. Proszę pokazać co jest bugiem. Ignite nie może procać za często, Ignite proca od każdego crita, to może Mage za dużo crita? Nie będziemy siedzieć i gdybać, proszę zrobić testy, proszę na BT wrzucić co znajdziesz, proszę wysłać zgłoszenie do nowego PvP GMa a on to przeglądnie i wyśle do nas jeżeli dojdzie do wniosku że jest to potrzebne.

12. Nie podajemy dat, ale prace były nad nim prowadzone i wkrótce znów będą z nadzieją że uda się to dokończyć albo przynajmniej zrobić w 75% i dać graczom na maina, a brakujące questy dopisać z czasem.

13. TH i Vashj'ir - pamiętamy o nich, gdzieś tam myślimy że trzeba je zrobić, ale nie teraz. Napisać całą krainę to jest dużo roboty, a my roboty mamy już wystarczająco na teraz. Żadnych dat, żadnych planów nie mamy, wpierw trzeba skończyć DSa Normal pote HC, Dark Moon, Legendary, poprawić kilka problemów w PvP, przepisać bossy z 5 manów a potem moim zdaniem można myśleć o TH i Vashj'ir.

14. Żadnych zmian nie było. GMi czasem pomagali czy zaliczali questy jak nie powinni byli tego robić (regulamin) i teraz przez te kilka aktów "miłosierdzia" wszyscy domagają się zaliczania wszystkich zbugowanych questów.

Grafik jest dla nas wewnętrznie, nie będziemy wypuszczać grafików póki co, bo później jest wielkie zamieszanie jak coś się opóźnia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Efrell Nie mówiłem tu stricte o testach HC, ogólnie, nie pytaliśmy za wiele o testy HC na tą chwilę, bo jest normal na planie i na tym kazaliśmy się skupić. Nie raz czytałem na world, że ludzie wiedzą, że boss na ptr jest dostępny, ale nikt nie będzie tracił czasu, bo lepiej narzekać, że nie ma progresu. Póki co, z tą jedną grupą jakoś dajemy radę, ale osobiście uważam, że przydało by się większe zaangażowanie że strony innych graczy, im więcej różnych osób sprawdzi, przekaże opinię, tym lepiej, nie tak, że jedna grupa pracuje za cały serwer. Testy dużo pracę przyspieszają.

@Smite W takim systemie jak teraz, wątpię, że łatwo to pogodzić. Po prostu, im szybciej skończony będzie normal, tym szybciej będzie można przejść do HC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do 14 punktu to z tego miejsca chciałbym pozdrowić wszystkich, którzy składają od 3 miesięcy Valanyra, ostatniego questa nie da sie zrobić bez auto complete xD

 • Like 2
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×